موزه مردم شناسي تايباد
      موزه مردم شناسي بعنوان پلي براي آشنائي نسل هاي جديد با گذشته تاريخي و نيز آداب و رسوم، شيوة زندگي گذشتگان، نحوه امرار معاش، فولكلور، باورها، عقايد مذهبي و ... همواره از اتفاقات مهم فرهنگي هر منطقه است.
       موزه مردم شناسي تايباد يكي از پروژه هاي مصوب سفر رياست محترم جمهوري به تايباد است كه با جديت اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان پيگيري و در تيرماه سال 1387 افتتاح شده است. ساختمان اين موزه عبارت از حمام قديمي است كه تحت مالكيت شهرداري محترم تايباد بوده و با همكاري شهرداري و اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري به عنوان فرهنگسراي خيام، و شامل موزه مردم شناسي و مركز منطقه اي آموزش صنايع دستي و همچنين نگارخانه و نمايشگاه آثار هنري هنرمندان شهرستان در نظر گرفته شده است. ساختمان موزه به شكل دايره اي بوده كه هر اتاق، به موضوعي خاص از مردم شناسي شهرستان تايباد نظير، فرت بافي، فضاي خانه هاي سنتي در زمستان، قالي بافي و گليم بافي، عطاري، آهنگري، محصولات كشاورزي و خرمن كوبي، غرفه عشاير و زندگي دامداري آنها، ویترینهای نمایشی جهت نمایش ابزارالات مختلف مردم شناسي نظير پيه سوز، قفل، آفتابه لگن، وسايل مربوط به خوشنويسي، سلماني، حمام و ... اختصاص يافته است. 
       با توجه به يادگاري هاي خطي نفيس تاريخي از زائران و پادشاهان و حكمرانان گذشته در ازاره ی ديوارهاي مسجد مولانا و با عنايت به در اختيار داشتن تعدادی نسخ ارزشمند خطي، مديريت ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان در نظر دارد كه در آينده از اين مكان به عنوان موزه خط وکتابت استفاده نمايد كه بسيار ارزشمند خواهد بود. بخش اداري موزه نيز در اين مكان تأسيس و راه اندازي شده است .
 
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

ارتباط با ما
سایر شهرستان ها
تایباد، خیابان امام خمینی، امام خمینی 10 (خرداد)
05154523252
05154532890
کد پستی: 9591914813
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق