مزارشاه مضراب خوارزمی
     مزار منسوب به شاه مضراب خوارزمی بر بالای تپه ای در کنار گورستان عمومی و شرق روستای تاریخی جوزقان از توابع بخش میان ولایت تایباد واقع است و از سمت جنوب غربی فاصله ی آن از طریق مشهد ریزه تا تایباد حدود 36 کیلومتر است. از سلسله نسب صاحب مزار اطلاعی در دست نیست و کتب سلسله های تصوّف که مطالعه شده شخصی به نام (شاه مضراب خوارزمی) به نظر نرسید لذا ممکن است این نام اسم مستعار و یا لقبش بوده که در کتابت مورد استفاده قرار نگرفته است. در هر صورت چون عنوان شاه به اول نامش درآمده و این کلمه در قدیم به اول نام عرفای برجسته و اقطاب متشخّص در می آمده است مانند شاه نعمت الله ولی و شاه سنجان به یقین وی هم یکی از مشاهیر عرفا و تصوّف عصر خویش بوده که بنا به اختصاص دوران زندگیش قبل از دوران حکومت صفویّه بوده است. 
     مردم محل به اين مزار ارادت خاصي مي ورزند و برايش كراماتي مانند شفاي بيماران و رفع بلاياي گوناگون از جمله رفع بيماري هاي طاعون قايلند. در ايام محرم و صفر مراسم عزاداري در سر مزار انجام مي شود و نيز در شب هاي جمعه براي زيارت و قرائت سوره ي فاتحه به مزار مراجعه مي نمايند.

 
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

ارتباط با ما
سایر شهرستان ها
تایباد، خیابان امام خمینی، امام خمینی 10 (خرداد)
05154523252
05154532890
کد پستی: 9591914813
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق