رباط عباس آباد
 رباط عباس آباد در ميانه دشتي وسيع بفاصله 26 كيلومتري شمال غربي شهر تايباد و بر كناره راه قديمي اين شهر به تربت جام واقع شده است. اين بنا در زمان آباداني و رونق خود از جمله كاروانسراهاي معتبر خراسان محسوب مي گرديد كه به دليل فضا هاي متعدد و دارا بودن امكانات رفاهي از اهميت خاصي برخوردار  بوده و در سفرنامها و متون تاريخي از آن ياد شده است. طرفين ورودي رباط مزين به قابچه است. وجود عنصر دفاعي بنام « سنگ انداز » در بخش فوقاني ومحل تير كش در دربلای درورودی حاكي از امنيت اين بنا مي باشد.
 رباط عباس آباد مشتمل بر دو حياط است و بر پيرامون آنها، ايوان، ايوانچه، اتاقك ها و آب انبار وجود دارد كه آب آن از قنات و باران تأمين مي شده است. شواهد معماري بنا نشان مي دهد بخش مسكوني و قسمتي كه براي احشام در نظر گرفته شده از يكديگر جدا بوده است. همچنين بخش مسكوني داراي نقشه اي چهار ايواني بوده و اتاقكهاي آن به اندازه هاي متفاوت ساخته شده است. فضا هاي داخلي اتاقكها بسيار ساده و منحصر به طاقچه و طاقنما مي باشد و پوشش سقف آن نيز بصورت چهار ترك ايجاد شده است. تعدادي از اتاقها بوسيله درگاه با هم ارتباط داشته و پنجره هاي كوچكي براي تأمين نور فضاي داخلي در آنها تعبيه شده است.  رباط عباس آباد از يادگاري هاي معماري دوره صفويه در خراسان است.

 
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

ارتباط با ما
سایر شهرستان ها
تایباد، خیابان امام خمینی، امام خمینی 10 (خرداد)
05154523252
05154532890
کد پستی: 9591914813
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق